Prezident Světové antidopingové agentury Sir Craig Reedie vyzval k příjmům ze sponzorských příspěvků z podvádění sportovců, kteří byli odvedeni do boje proti dopingu a za úhradu dohod o televizních právech jako součást obrovského nárůstu organizací . Reedie, pod úzkým pohledem, protože atletika byla ponořena do krize důkazy o systémovém ruském dopingu, poprvé učinila konkrétní návrhy na obrovský nárůst příjmů Wada mimo svůj současný model financování.

V článku pro guardian.com říká Reedie, že zatímco Wada by mohl být pyšný na to, jak daleko od svého vzniku v roce 1999, byl čas na změnu.

sponzoři by měli napsat doložku do kontraktů sportovců, kteří se vrátí, které by odváděly poplatky za schválení do boje proti dopingu, pokud by byly nalezeny podvádění. Reedie, viceprezident Mezinárodního olympijského výboru, také podpořil další myšlenku, že byl přerušovaně navržen Wada exec ale v posledních měsících získala trakci, protože rozsah globální výzvy se opět stal jasným.Vzhledem k tomu, že příjmy z celosvětových práv na vysílání jsou odhadovány na 35 miliard dolarů ročně, Reedie navrhla dani na každou dohodu, aby podpořila stávající rozpočet společnosti Wada na 30 milionů dolarů.

“Uložit například 0,5% cena za každoroční mediální práva ve výši 35 miliard dolarů by okamžitě zvýšila v antidopingových pokladnách o 175 milionů dolarů více, čímž pětinásobně zvýší rozpočet společnosti Wada, “uvedl. “S takovými dodatečnými finančními prostředky bychom mohli mít větší vliv na ochranu práv čistých sportovců a následně na dodržování integrity sportu.”

Reedie řekl, že sponzoři by měli převzít větší odpovědnost za boj proti dopingu. Obrovské sportovní oděvy, jako je Nike, se dostaly pod zvláštní kontrolu nad tím, že nadále schvalují sportovce i poté, co byly zakázány. “Sponzoring je také nesmírným přispěvatelem do sportovního průmyslu.Hlavní sportovní sponzoři by se měli začít zabývat tím, jak mohou podporovat čistý sport, “řekl.

” Vezměte například farmaceutické společnosti, s nimiž má antidopingové hnutí silné vztahy.Zatímco antidoping má zájem chránit práva čistého sportovce, farmaceutický průmysl má významný zájem na tom, aby se jeho výrobky používaly z oprávněných lékařských důvodů, a ne zneužívaly sportovci, kteří hledali okraj. “

p> Je všeobecně uznáváno, že Wada potřebuje více finančních prostředků, pokud má provést proaktivnější vyšetřování, které vedla nezávislá komise vedená Dickem Poundem, která odhalila rozšířený systémový doping v Rusku. antidopingový svět tvrdí, že Wada se stal příliš byrokratickým a věrný svým správcům plateb a musí se nejdříve dokázat, že je schopen moudře vynaložit dodatečné finanční prostředky. Reedie tvrdila, že Wada se snaží trochu zvýšit finanční prostředky – založení nového fondu ve výši 12 milionů dolarů na výzkum nových zkušebních metod a na získání povzbudivé odpovědi na nedávnou žádost o financování více vyšetřování ve formě púští – ale ostatní zúčastněné strany musí nyní učinit totéž.Současné financování společnosti Wada ve výši 30 milionů dolarů je poskytováno MOV a národním vládám stejně jako 50-50. “Musíme shromáždit všechny zúčastněné strany sportu – včetně vysílatelů a sponzorů – k čisté sportovní příčině,” uvedl Reedie. “Veřejná mínění je také pevně pro spravedlivé podmínky, a my všichni máme povinnost chránit čisté sportovce a zajistit, aby byl pro sportovce po celém světě zajištěn nejvhodnější a nejúčinnější systém.Sport, vláda, sportovci, provozovatelé vysílání a sponzoři sdílejí stejnou důležitou povinnost. “Mezinárodní asociace atletických federací a jeho podtlak, prezident Sebastian Coe, rozhodne dne 17. června, zda Rusko umožní vrátit se zpět sport před olympijskými hrami v Riu, v čem bude klíčový okamžik. Norský antidopingový expert Rune Andersen vedl nezávislou pracovní skupinu, aby posoudil, zda Rusko splnilo seznam požadavků stanovených Wada. Navzdory varování Pound minulý týden by bylo “velmi těžké” věřit tomu, že ruští sportovci soutěžící na hrách jsou čistí, předpokládá se, že prezident MOV Thomas Bach tvrdě lobuje za to, že IAAF aby se vrátili.

“Bude velký tlak je dostat zpět a ze systémového hlediska, bylo by hezké mít všechny v hře,” říká Pound. “Ale zda to má smysl, pokud jde o změny, které udělaly, je třeba vidět.Myslím, že stále existují určité prvky popření [v Rusku]. “